W jaki sposób dbać o basen ogrodowy?

Zadaszenia basenowe HIMAN

Basen umieszczony w każdym prywatnym ogrodzie jest wyjątkową atrakcją i doskonałym sposobem na relaks, odpoczynek po całym dniu obowiązków oraz utrzymanie właściwej kondycji w ciepłym sezonie. Aby jednak zawsze mógł on w pełni zachwycać nas swoimi urokami, konieczna jest jego odpowiednia pielęgnacja. W dzisiejszym artykule opiszemy podstawowe czynności, o których trzeba pamiętać, by zawsze nasz basen był całkowicie czysty.

Skimmery są to otwory, które znajdują się na tej samej wysokości co posadzka otaczająca zbiornik. Usuwają one na bieżąco większe zanieczyszczenia, które nagromadziły się na powierzchni wody. Skimmery wyposażone są w sita wyłapujące z wody każde ciało stałe – m.in. liście. Zazwyczaj posiadają także filtry piaskowe – do nich pompa wytłacza wodę i umożliwia im pozbycie się mniejszych zabrudzeń.

Filtry piaskowe należy często płukać podczas użytkowania basenu – mniej więcej jeden raz w przeciągu kilku dni. Większość modeli posiada sygnalizator poziomu zanieczyszczeń, który przypomina o tym, że nadszedł czas na czyszczenie basenu. Podczas jednorazowego płukania z basenu ubywa do 1,5m3 wody. Musi zostać ona na bieżąco uzupełniona. Tym sposobem woda basenowa ulega systematycznej wymianie. Kompleksowa wymiana powinna zostać przeprowadzona co 2-3 lata.

Oczyszczanie basenu

Okazuje się, że obok skimmerów oraz filtru piaskowego stoi coś jeszcze. Wymagane jest jeszcze regularne czyszczenie dna zbiornika. Trzeba przyznać, że w tym miejscu zbiera się wiele zanieczyszczeń. W tym celu powinno się użyć profesjonalnego odkurzacza – jego wąż umieszczany jest w gnieździe, który znajduje się w ścianie akwenu albo obudowie skimmera. Odkurzacze pełnią swą rolę bez względu na instalację basenową.

Proces uzdatniania wody

Jest to kolejny krok do uzyskania czystego basenu. Na ten proces składają się trzy elementy – dezynfekcja, koagulacja oraz utrzymanie właściwego pH.

Dezynfekcja

Jest ona przeprowadzana przy użyciu związków chloru, które dodawane są do wody jako płyn, granulki czy tabletki. Alternatywę stanowi ozonowanie, wymagające instalacji profesjonalnych generatorów. Jest to bardziej skuteczna opcja, ale droższa.

Nie można zapomnieć także o środkach zapobiegających glonom, które lubią pojawiać się na dnie basenu wytwarzając śliską powłokę.

Koagulacja

Dzięki niej woda w zbiorniku nie mętnieje. Proces mętnienia powodują substancje nieuchwytne dla filtrów. W wyniku koagulacji do basenu zostaje dodany odpowiedni preparat, który wiąże cząstki zanieczyszczeń i powoduje, że powiększają się one, a więc są możliwe do zredukowania przez filtry.

Właściwe pH wody

Poziom pH wody basenowej powinien wynosić 7,5. Przesadnie kwaśne nie będzie sprzyjało skórze oraz wywoła rdzawienie każdego elementu metalowego akwenu. Z kolei woda zbyt mocno zasadowa spowoduje wytrącanie wapnia, jaki osadzi się w postaci kamienia.

Każdy preparat czyszczący używany do pielęgnowania basenu, może być dodawany ręcznie albo za pośrednictwem odpowiednich dozowników – lepsze typy samodzielnie odmierzają poziom chloru, a także pH wody i w wyniku tego specjalistycznie dozują potrzebne substancje utrzymujące czystość wody.

Zadaszenie basenowe

Niewątpliwie codzienna pielęgnacja basenu zostanie znacząco ułatwiona i skrócona, dzięki zainstalowaniu zadaszenia basenowego. Pozwoli ono przysłonić basen w czasie deszczowych, chłodnych dni, ochroni wodę przed wydobyciem się ciepła, a także zniweluje ilość zanieczyszczeń, które powstają w zbiorniku.

Dzięki temu można zastosować coraz mniej środków czyszczących, a w rezultacie zaoszczędzić na ich kupnie. Zadaszenie basenowe wydłuży także sezon użytkowania basenu – jest to duży atut dla każdego miłośnika pływania.