Wybór wykonawcy zadaszenia basenowego – Na co zwracać uwagę?
Jest wiele zadaszeń basenowych dostępnych na rynku. Każdy sprzedawca zachwala swój produkt.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze przykrycia basenowego, choć wszystkie wyglądają podobnie.
Wiadomą rzeczą jest, że zadaszenie basenowe spełnia trzy podstawowe funkcje.
- zabezpiecza przed nieautoryzowanym dostępem dzieci oraz zwierząt domowych do basenu.
- chroni przed zanieczyszczeniami
- podgrzewa wodę w basenie
Są to rzeczy w gruncie oczywiste, natomiast materiały, z których są wykonane zadaszenia do basenów różnią się między sobą i mają olbrzymi wpływ na długoletnie, bezawaryjne funkcjonowanie produktu.
Dlatego przy wyborze zadaszenia basenowego należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech:
- Jaki profil został użyty do wykonania konstrukcji?
Użytkowanie zadaszenia w sezonie letnim to jedno, natomiast sezon zimowy i wytrzymałość na obciążenia śniegiem i wiatrem to drugie. Często w gwarancjach u Producenta zapisane jest drobnym drukiem, że konstrukcja wytrzymuje obciążenie 5 cm świeżego śniegu.
Nie odśnieżanie lub zły dobór profilu nośnego do rozpiętości zadaszenia może doprowadzić do deformacji konstrukcji, a w skrajnych przypadkach do zniszczenia.
- Materiał wypełniający zadaszenie
standardowym materiałem wykorzystywanym do budowy zadaszeń jest poliwęglan w skrócie PC.
Można go podzielić na poliwęglan komorowy oraz lity.
Poliwęglan 1 komorowy o grubości 10 mm jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Jego współczynnik przenikalności cieplnej wynosi U=3,1.
Opcjonalnie można zastosować PC 10mm 3 komorowy aby zmniejszyć straty cieplne (U=2,5-2,7 w zależności od producenta poliwęglanu)
Niestety na rynku możemy spotkać produkty z wykorzystaniem płyt PC o grubości 8 mm lub cieńszych.
Jeśli Klientowi nie zależy na parametrach izolacji cieplnej, to jednak powinien wziąć pod uwagę parametry wytrzymałościowe w sezonie zimowym (obciążenie śniegiem).
Poliwęglan lity (typu szyba), 200 razy mocniejszy od szkła jest rozwiązaniem, które nadaje zadaszeniu basenowemu elegancji. Widzimy przez niego co się dzieje w basenie i możemy mieć wszystko pod kontrolą.
Wielu producentów zadaszeń basenowych proponuje zamiast PC litego tańszy zamiennik PLEXI (plexiglass) produkt wyglądający podobnie, lecz mający gorsze właściwości, takie jak rozszerzalność cieplną i termoplastyczność. Parametry te wpływają na żywotność oraz estetykę przykrycia basenu.
Temperatura pod zamkniętym zadaszeniem dochodzi do 70 °C, a PLEXI w tej temperaturze traci swoją sztywność i się deformuje. Powstają wówczas bardzo nieestetyczne „wybrzuszenia”.
Przez swoją rozszerzalność potrafi w miejscach giętych nawet popękać!
Poniżej dwa przykłady:
z użyciem PC litego 4 mm
z użytym PLEXI (w narożniku powstają pęknięcia)
- Jak profil zabezpieczony jest przed korozją?
istnieją 2 sposoby wykończenia powierzchni powłoki profili
- zabezpieczenie po przez anodowanie (naturalny kolor aluminium)
- zabezpieczenie powierzchni profilu przez malowanie metodą proszkową
Anodowanie doskonale zabezpiecza powierzchnię surowego aluminium przed korozją lecz tylko elementów niepoddawanym dalszej obróbce gięcia. Nikt o tym nie wspomina ale gięcie profilu przy tej metodzie następuje po anodowaniu. Po tym procesie często występują mikropęknięcia, których nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Problem pojawia się po kilku latach użytkowania zadaszenia, najczęściej po okresie gwarancji.
Przy zabezpieczeniu profilu metodą proszkową, proces lakierowania odbywa się już po wszelkich obróbkach mechanicznych, przez co powłoka nie posiada uszkodzeń.
- System jezdny
Bardzo istotną rzeczą w budowie zadaszenia basenowego jest system jezdny. Mam on najistotniejszy wpływ na przesuwnie segmentów we właściwe miejsce parkowania.
Podstawą systemu jest koło jezdne z reguły wykonane z tworzywa (najczęściej poliamidu),
łożyskowane za pomocą tulei ślizgowych lub w lepszym przypadku łożysk tocznych.
Najważniejszą sprawą jest to, aby to były odpowiednich gabarytów łożyska nierdzewne, ze względu na ich miejsce pracy
(basen = wysoka wilgotność oraz środowisko agresywne – np. chlor).
poniżej przykład źle dobranych łożysk i skutek
Podsumowując, jak Państwo widzą „diabeł tkwi w szczegółach” i wbrew pozornej podobiźnie jedno zadaszenie względem drugiego może być znacznie różne.
Dlatego zawsze przed dokonaniem zakupu swojego wymarzonego zadaszenia na basen należy sprawdzić z jakich materiałów jest wykonane oraz jak wygląda serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
autor: Mariusz Kwak