Basen na cały sezon letni
Z basenu ogrodowego można korzystać już od maja nawet do połowy września, jednak tylko wtedy, gdy woda jest cały czas podgrzewana.
Każdy kto inwestuje w budowę basenu w ogrodzie, marzy o tym, by mógł kąpać się w nim przez całe lato. Jak jednak wiadomo, warunki klimatyczne w naszym kraju są różne i trudno jest je przewidzieć. Bez odpowiedniego przykrycia basenu i zastosowania specjalnych urządzeń do pogrzania wody, kąpiel przez cały sezon letni nie będzie możliwa. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że będzie ona dla każdego przyjemna dopiero wtedy, gdy temperatura wody osiągnie poziom około 28 st. C. Aby woda mogła naturalnie nagrzać się do tego stopnia, na zewnątrz muszą panować wysokie temperatury zarówno w dzień jak i w nocy. Nie mamy jednak gwarancji, że w naszym kraju takie warunki będą panować przez całe lato. Jest to raczej bardzo mało prawdopodobne.
Typowe w Polsce jest występowanie długiego okresu z ciepłymi dniami, ale chłodnymi nocami. Podczas nich łatwo się domyśleć, że woda nagrzana w dzień, wówczas szybko się wychładza. Całe ciepło przechodzi wtedy do otoczenia. W takich sytuacjach da się jeszcze powstrzymać od dodatkowego podgrzewania wody, jednak trzeba odpowiednio zakryć basen pod zadaszeniem, które ochroni wodę przed utratą ciepła. Takim sposobem można utrzymać użyteczność basenu przez ok. 3 miesiące. Aby jeszcze bardziej wydłużyć sezon kąpielowy, trzeba zastosować sztuczne podgrzewanie wody.
Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie elektryczne
W jego ramach wykorzystuje się wymienniki ciepła. Element grzewczy w ich obrębie stanowi grzałka elektryczna.
Tam, gdzie pozyskanie większego zakresu mocy nie jest problemem, ogrzewanie elektryczne wody stosowane jest często. Jest to wynik łatwego montażu wymiennika elektrycznego. Nie ma potrzeby prowadzenia dodatkowych rur, które służą do transportowania czynnika grzewczego z innego kanału ciepła. Wystarczające jest po prostu poprowadzenie dodatkowych przewodów zasilania. Plusem wspomnianych wymienników są również dość małe wymiary, dzięki czemu łatwo można zainstalować je w niedużym pomieszczeniu technicznym niedaleko basenu. W ich skład wchodzi termostat, który służy do dokładnego wyznaczania określonej temperatury wody basenowej, a także wszelkie potrzebne zabezpieczenia, np. czujnik braku wody.
Wodę w basenie można też ogrzać przy użyciu gazowych albo olejowych kotłów c.o., które wykorzystuje się do ogrzewania domu. W tym przypadku niezbędne jest umieszczenie np. w kotłowni wymiennika, w jakim woda z basenu będzie odbierała ciepło wodzie podgrzewanej dzięki kotłowi. Wymiennik ten trzeba wykonać z tworzywa, które jest silnie odporne na korozję, gdyż będzie często na nią narażone na skutek kontaktu z wodą chlorowaną. Najlepiej postawić w tym przypadku na stal nierdzewną.
Woda basenowa często jest też ogrzewana poprzez systemy solarne, w jakich używa się darmowej energii promieniowania słońca pochłanianej poprzez odpowiednie kolektory. Zyskują one coraz bardziej na powszechności z uwagi na bardzo niskie koszty eksploatacji. Połączenie kolektorów z większym zasobnikiem ciepłej wody daje możliwość gromadzenia ciepła otrzymywanego podczas procesu słonecznego i pobrania go w momencie, gdy nie świeci słońce.
Kolejnym rozwiązaniem jest pompa ciepła przetwarzająca na ciepło bezpłatną niskotemperaturową energię zebraną w podłożu, bądź w powietrzu. W związku z tym to najtańsze źródło ciepła.
Za efektywną ochronę wody basenowej uznaje się oczywiście zadaszenia basenowe, które utrzymują jej właściwą temperaturę, nie pozwalając na utratę z niej ciepła. Woda pod takim rozwiązaniem stygnie bardzo powoli, a nagrzewa się bardzo szybko. Zadaszenia pozwalają również na kąpiel także wtedy, gdy na zewnątrz pada deszcz. Są bardzo praktyczne, dlatego zachęcamy Państwa do ich zakupu. W naszej firmie znajduje się ich bardzo szeroki wybór!