Jak dbać o własny basen?
W każdym basenie – zarówno znajdującym się na świeżym powietrzu jak i krytym, należy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Ważna jest wiedza na temat tego, jak powinno się o niego dbać.
Obieg wody w basenie
Baseny z uwagi na technikę obiegu wody dzieli się na skimerowe oraz posiadające rynnę przelewową. Basen skimerowy zawiera lustro wody położone ok. 15 cm pod obrzeżem. Wodę powierzchniową odprowadza sprzęt przelewowy nazywany skimerem, dennę natomiast – spust denny. Kiedy zostanie przefiltrowana i ogrzana z powrotem zostaje odprowadzona do basenu za pośrednictwem wlotowych dysz ściennych.
W basenie, który posiada rynnę przelewową lustro wody jest umieszczone na tej samej wysokości gdzie znajduje się obrzeże. Nadmierne ilości wody odprowadzane są za pośrednictwem rynny przelewowych połączonych z rurą zbiorczą, która odpowiada za dostarczenie wody do zbiornika przelewowego. Z tego względu, kiedy zostanie przefiltrowana – wraca do basenu za pośrednictwem dyszy dennych. W domu jednorodzinnym zazwyczaj inwestuje się w baseny skimerowe. Dzięki basenom z rynną przelewową zapewniony jest lepszy pod względem ekonomicznym przepływ wody, dlatego najczęściej używa się ich do basenów publicznych.
Trzeba mieć na uwadze to, że instalacja basenowa musi być wykonana z materiałów, które są odporne na korozję. Najlepiej użyć rur, kształtków i dysz z PVC bądź ze stali nierdzewnej.
Pokrycia i zadaszenia basenowe
Wszystkie baseny – te znajdujące się na świeżym powietrzu oraz kryte muszą być nakrywane plandeką ochronną bądź jakąś inną pokrywą. Dzięki takim osłonom, do basenu nie przedostają się zanieczyszczenia, nie ubywa z niego ciepło, łatwiej nagrzewa się woda, jest mniejsze parowanie i większe zabezpieczenie przed wypadkami. Szczególne znaczenie ma to wtedy, gdy w pobliżu basenu znajdują się małe dzieci.
Obecnie rynek oferuje wiele przykryć wykonanych z różnorodnych materiałów. Przesłony można dobierać właściwie do danej pory roku – w lato trzeba ją stale poddawać uzdatnianiu mechanicznemu oraz chemicznemu.
Uzdatnianie mechaniczne – do basenów używa się filtrów mechanicznych, które zatrzymują osady oraz różne zanieczyszczenia. Takie filtry składają się z manometru wskazującego w jakim stopniu zanieczyszczone jest złoże. Filtr musi zostać przepłukany, gdy przekroczy się daną wartość. Do niedużych basenów domowych wykorzystuje się również wymiennych wkładów filtracyjnych składających się z siatek stalowych, poliestrowych bądź polietylenowych.
Konieczne jest jednak częste ich wymienianie. Zazwyczaj używa się urządzeń w przypadku których należy 4-6 razy wymienić wodę basenową w czasie trwania jednej doby.
Uzdatnianie chemiczne – bardzo ważne są sprzęty i środki do dezynfekcji, które poprawiają odczyn pH i przeciwdziałają rozmnażaniu się glonów. Do basenów domowych zazwyczaj stosowana jest dezynfekcja chlorem łączona bądź też bezchlorowa.
Środki trzeba dodawać stale, by zapewnione było ich nieprzerwane stężenie. Dozować można sposobem ręcznym bądź automatycznym. Zazwyczaj takie środki można dostać w płynie lub w formie granulatów, które trzeba rozpuścić w wodzie.
Oprócz metody dodawania gotowych środków, istnieje też możliwość wytworzenia chloru za pośrednictwem elektrolizy soli kuchennej. Do wody w basenie dostarczona jest sól i za pośrednictwem urządzenia, w jakim zainstalowano elektrody woda ta jest przepuszczana.
W tym miejscu następuje wytwarzanie się chloru. W porównaniu ze stałym dozowaniem związków chloru ta metoda jest tańsza. Ozonowanie ponosi za sobą spore koszty, dlatego do basenów prywatnych jest rzadko stosowane.
Niezbędne jest też zachowanie odpowiedniego, zasadowego odczynu pH wody basenowej. Woda, która ma niższą wartość pH może skutkować podrażnieniem oczu, skóry, a także rdzewieniem konstrukcji metalowych. Do wody z wyższym pH wytrącane są natomiast związki wapnia.
Właściwości chemiczne oraz jakość wody można kontrolować za pomocą specjalnych testerów, dzięki którym możliwe jest zmierzenie zawartości wolnego chloru oraz wartości pH.
Konserwacja i czyszczenie
Każdy basen należy co pewien okres czyścić i konserwować. W związku z tym konieczne jest zakupienie specjalnych akcesoriów. Wyboru można dokonać począwszy od ręcznych szczotek aż po wyspecjalizowane sprzęty automatyczne.
Bardzo ważne przyrządy, niezbędne dla każdego basenu ogrodowego to podbieraki do liści oraz pozostałych zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonuje się je z lekkich tworzyw i umocowuje na długich rurach teleskopowych. Na ich wyposażenie mogą się składać skrobaki, dzięki którym łatwiejsze jest pozbycie się zanieczyszczeń z samego dna basenu.
Kiedy zawiera on odpowiednie gniazdo przyłączeniowe, wystarczy zakupić zestaw, którym można odkurzać ręcznie. Wyposażony jest on w teleskopową rurę, przewód i szczotkę ssącą oraz filtr, którym jest odprowadzana zanieczyszczana woda.
Warto zdecydować się jednak na zakup odkurzacza samobieżnego, sterowanego mikroprocesorem bądź pilotem. Jest to jednak droższe rozwiązanie.
Podgrzewanie wody
Korzystając z basenu w ogrodzie tylko w porze letniej, woda może być ogrzewana jedynie promieniami słonecznymi. Jeśli chcemy używać go również w czasie późnej wiosny i wczesnej jesieni, wodę trzeba podgrzewać. Tak samo jest w przypadku każdego basenu krytego, gdzie w ciągu całego roku woda musi zachowywać stałą temperaturę.
Ogrzewanie elektryczne uważa się za korzystne w użytkowaniu rozwiązanie. Warto wykorzystać je do basenów odkrytych, chcąc szybko nagrzać wodę, kiedy zbliżają się ciepłe dni.
Dodatkową możliwość stanowią wymienniki ciepła. Jeśli do ogrzewania domów stosuje się kocioł gazowy czy olejowy, który ma nadmiar mocy – najkorzystniejsze będzie takie właśnie rozwiązanie. Wymienniki ciepła wykonane ze stali szlachetnej bądź ocynkowanej przystosowuje się folią ochraniającą przed utratą ciepła nocą, w czasie zimy używa się mocnej tkaniny gumowanej. Tkanina ta jest mocowana z brzegu basenu, w taki sposób, że nie dotyka wody. Do wykonana pokryw zazwyczaj wykorzystuje się bąbelkową folią polietylenową, piankę bądź siatkę.
Wyróżnia się pokrywy żaluzjowe bądź segmentowe przesuwane, mające napęd ręczny bądź automatyczny, które sterowane są pilotem. Dzięki zadaszeniu wraz z podgrzewaniem wody w basenie, kąpieli można używać w basenie odkrytym w lato, jesień czy wiosnę. Wyróżnia się w nich efekt szklarniowy – obszar pomiędzy zwierciadłem wody a przykryciem funkcjonuje jak izolator.
Do produkcji zadaszeń basenowych z podgrzaniem wody zazwyczaj wykorzystywane są jednorodne bądź komorowe płyty z poliwęglanu, montowanymi na konstrukcji wsporczej z profilu aluminiowego. Wymiar i kształt takich osłon jest dowolny. Dzięki nim można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania i oczyszczania wody.
Na konstrukcję zadaszeniową mogą składać się też przesuwane segmenty, które podczas otwierania przykrycia nachodzą jeden w drugi. Szczelność zadaszenia jest zapewniona dzięki gumowym uszczelkom zawartym pomiędzy segmentami. W jednej ze ścianek warto umieścić drzwi, aby wchodząc do basenu nie trzeba było przesuwać dużej części osłony. W lato cała konstrukcja nie przytwierdzona na stałe może zostać przesunięta poza obszar basenowy.
Pokrywy basenowe należy też stosować w przypadku basenów krytych, które zostały zbudowane m.in. w piwnicy. Woda, która paruje w basenie skutkuje większą wilgotnością powietrza. Może to przyczynić się do wykraplania pary wodnej i nagromadzenia zbyt dużej wilgoci.
Czysta woda
Wymogi dla wody w basenie powinny spełniać takie same normy jak w przypadku wody do picia. Taki warunki są konieczne do pracy w systemie grzewczym niskotemperaturowym bądź wysokotemperaturowym. Zasilać je można jedno bądź trójfazowo. Zestaw wyposażony jest też w pompę obiegową, a także zasobnik, który steruje się elektronicznie. Jest to dość tanie rozwiązanie. Działa też szybciej, dzięki większej mocy wymiennika.
Kolejną alternatywą są basenowe systemy solarne. Bardzo często używa się kolektorów słonecznych, które umieszczane są na szczególnie słonecznej części dachu domu bądź niedaleko basenu na ziemi, zazwyczaj w części południowej. Wtłaczana jest do nich woda z basenu. Podczas krążenia, nagrzewa się, a później z powrotem trafia do basenu. Dzięki takiemu systemowi ogrzewania, w basenie podnosi się temperatura wody. Koszty zastosowania takiego rozwiązania nie są duże. Duże koszty ponosi się jednak za sam system oraz zamontowanie. Kiedy podgrzewamy wodę w basenie, możemy zyskać nawet 2 miesiące dłuższy sezon kąpielowy.