Pielęgnowanie i zimowanie basenu ogrodowego

Zadaszenia basenowe HIMAN

Pielęgnowanie i zimowanie basenu ogrodowego

Po 1. Regulowanie pH
Badanie pH to podstawa do utrzymania zdrowej i przyjemnej dla skóry wody. Ścisłe przestrzeganie właściwego poziomu pH w dużym stopniu oddziałuje na pozostałe zabiegi pielęgnacyjne.
Właściwy poziom pH to podstawa wszystkich zabiegów w sferze kierowania wodą. Poziom pH może ulegać zmianie. Jeżeli nie zawiera się w optymalnym przedziale, czyli np. kiedy poziom pH przewyższa właściwy zakres, następne kroki czyszczenia wody nie przebiegną prawidłowo.
Poziom pH trzeba regularnie sprawdzać, np. 2 razy na tydzień. Kiedy zachodzi taka konieczność, jego wartość trzeba skorygować.

Po 2. Dezynfekowanie wody
Woda w basenie oferuje właściwe warunki dla rozwoju różnorodnych mikroorganizmów, w wyniku czego powstać mogą oślizgłe naloty na dnie basenu, a woda może stać się mętna. Przez to rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Dzięki dezynfekcji znikną mikroorganizmy, a woda będzie czysta.
Efektywna dezynfekcja to podstawa do zachowania czystej, nieskażonej wody. W jej wyniku usunięte zostaną związki chorobotwórcze, nacieki, a także efekt zmętnienia.
Dezynfekowanie jest wymagane w trakcie trwania całego okresu kąpielowego. Jeśli w naszej wodzie pojawią się algi, zmętnieje woda, albo dno stanie się śliskie – warto przeprowadzić dodatkowe chlorowanie.

Po 3. Profilaktyka alg
Wyróżnia się takie typy glonów, które w wodzie basenowej czują się bardzo dobrze. Wszystkie typy z kolei generują związki organiczne, będące doskonałym pożywieniem dla bakterii oraz grzybów. Naturalne światło i ciepło wspierają ich rozwój. Śliski osad alg może stanowić niebezpieczeństwo.
Profilaktyka musi być przeprowadzana cyklicznie, w celu zapobiegania rozwojowi glonów. Preparaty anty-algowe skutkują obumieraniem albo zahamowaniem wzrostu glonów.

Po 4. Koagulowanie zanieczyszczeń
W każdym basenie co jakiś czas mętnieje woda. Jest to spowodowane tym, że pływają tam zanieczyszczenia. W przypadku filtrów piaskowych drobne cząstki zamieszczone za pośrednictwem koagulacji, można łatwiej przefiltrować.
Koagulacja pozwala oszczędzić preparaty chemiczne, gdyż zabrudzeń nie trzeba pozbywać się chemicznie, ale odfiltrują się w sposób mechaniczny.
Koagulacja powinna być wykonywana systematycznie podczas trwania całego okresu kąpielowego. Można ją przeprowadzić jedynie z wykorzystaniem systemu filtra piaskowego.

Po 5. Ochronienie filtra
Brudny filtr znacznie obniża jakość wody i przyczynia się do większego wykorzystania preparatów ochronnych oraz chemicznych. W zanieczyszczonym filtrze mnożą się niekiedy bakterie, które później trafiają czasem do wody. W sytuacji dużej zasobności wapnia w wodzie w filtrach piaskowych, powstają osady wapienne.
Oczyszczanie i dezynfekowanie piasku należy przeprowadzać przynajmniej raz na rok. W razie potrzeby zaleca się też odkarmienie filtra.

Basen przygotowywany do zimy oraz zimowanie
1. Obniżamy poziom wody basenowej przy użyciu np. pompy głębiowej.
2. Redukujemy poziom lustra wody poniżej panelu przedniego przeciwprądu (jeśli jest on zamieszczony).
3. Lampy w pełni przykrywamy wodą
4. Zabezpieczamy dysze wlotowe gumowymi zatyczkami
5. Osuszamy cale orurowanie instalacji basenu.