Różne rodzaje poliwęglanu
Jakie jest zastosowanie poliwęglanu?
Poliwęglan jest surowcem sztucznym, mocno wyróżniającym się swoimi parametrami. Tworzywo to jest bardzo trwałe, nie zagrażają mu wszelkiego rodzaju bodźce z zewnątrz. Jego trwałość porównywana jest do trwałości aluminium. Ponadto surowiec ten jest przezroczysty, przez co przepuszcza promienie słońca, jednak trochę je rozprasza.
Wyróżnia się 2 typy tego tworzywa:
- lity
- komorowy
Surowce te często znajdują zastosowanie w branży budowlanej, albo w aranżowaniu przestrzeni – wewnętrznych oraz zewnętrznych. Tworzy się z nich zadaszenia, ścianki, świetliki.
Poliwęglanu używa się także w celu wzmacniania oraz ochraniania szyb. Warto wspomnieć, że tworzywo to nie sprawia większych trudności w pielęgnowaniu. Nie trzeba szczególnie go czyścić i ochraniać.
Plusem poliwęglanu jest to, że występuje w wielu wersjach. Przez to również cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Płyty z tego surowca powstają w różnorodnych grubościach, barwach i wielkościach. W związku z tym nie trudno dostosować je do domu, albo do ogrodu. Przez to, że są dostępne w szerokiej gamie, zazwyczaj klient może liczyć na otrzymanie gotowego wymiaru, bez potrzeby przycinania.
Kolejny plus omawianego tworzywa to łatwe jego zamontowanie. Bez względu na typ, bez komplikacji można je mocować. Nieduża masa i brak prawdopodobieństwa obciążenia stropów, czy ścian, także przyczynia się do tego, że jest często stosowane w branży budowlanej.
Jakie są właściwości poliwęglanu litego?
Tworzywo to stosuje się w branży budowlanej, m.in. do tworzenia pokryć na dachy. Jest bardzo dobrą opcją dachu altany, zadaszenia tarasowego, czy też zadaszenia balkonu, ale również można mocować je w pionie, np. w formie osłony. Inne określenie dla tego tworzywa to bezpieczne szkło. Nierzadko używane jest w przestrzeniach komercyjnych z uwagi na świetny design i bezpieczeństwo.
Proces obróbki tego typu tworzywa
Tworzywo to może zostać poddane procesom obróbczym. W żaden sposób nie szkodzi mu cięcie, czy też frezowanie. Wiele takich procesów można przeprowadzić samemu, jednak jeśli ktoś niezbyt dobrze się na tym zna, może skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.
Montaż konstrukcji z tego typu tworzywa
Tworzywo to jest bardzo elastyczne, dlatego jest też łatwe w montażu. Płyty można mocować na różnych konstrukcjach z różnych surowców. Mają one niewielką masę, także nie stanowią większego ciężaru dla konstrukcji i nie są zagrażające.
Jak pielęgnować ten typ tworzywa?
Tworzywo to bardzo łatwo można wyczyścić, choć rzadko potrzebuje ono tego procesu. Jeśli wykonano właściwy spodek dachu, to wszelkie zanieczyszczenia zostaną tutaj usunięte przez deszcz. Nie występuje tu prawdopodobieństwo dostania się do środka robaków, bądź pleśni, które mogłyby wywołać brzydki efekt, jeśli chodzi o estetykę.
Jakie są parametry poliwęglanu komorowego?
Tworzywo to zazwyczaj jest stosowane do robienia osłon na dach wiaty, czy garażu.
Proces obróbki tego typu tworzywa
Tworzywo to może przejść przez takie procesy obróbcze, jak cięcie, piłowanie, bądź nawiercanie. Istotne znaczenie ma to, by podczas przycinania takich płyt, bardzo solidnie ochronić tworzywo przed dostaniem się zabrudzeń, które mogłyby spowodować gorszą jego przejrzystość. Wówczas straci ono swój ładny wygląd. Do ochrony obrzeży cięcia używana jest taśma paroprzepuszczalna przy dolnym obrzeżu i pełna przy górnym.
W celu zamocowania płyt do budowy wybranej budowli, trzeba ją przewiercić, w związku z tym należy zrobić otwory w płycie, które muszą być większe w odróżnieniu do łączącego ich detalu. Dzięki temu płyta zostanie zabezpieczona przed uszkodzeniami na skutek silnego nacisku wkrętu.
Montaż konstrukcji z tego typu tworzywa
Konstrukcje z tych płyt można wykorzystywać w formie osłon na dachy. Zalecane jest jednak robienie dachów płaskich, albo pochylonych bardzo delikatnie. W wyniku niewłaściwego zgięcia może dojść do silnego natężenia, w wyniku czego nastąpi uszkodzenie płyt, albo pęknięcie powierzchownej powłoki, która powinna ochraniać przed promieniami UV.
Płyty te przymocowuje się w profilach. W ramach tego, trzeba unormowanie zamieścić płyty w profilu, a także ochronić je przed możliwym wysunięciem się. Istotne jest także, by płyta była porządnie zamontowana, ponieważ ciężar np. deszczu może wywołać uszkodzenia nieunormowanych budowli dachów.
Płyty w profilu trzeba zamontować tak, by przewidzieć ich wydłużenie się w wyniku rozszerzalności ciepła.
Nie zaleca się montować płyt z otwartymi bokami. Dlaczego? Ponieważ wtedy szybko mogłaby dostać się tam wilgoć i różne zabrudzenia.
Jak pielęgnować ten typ tworzywa?
Tutaj należy co jakiś czas systematycznie czyścić dach z tego tworzywa. Należy użyć do tego wody z lekkimi detergentami. Ważna jest właściwa ochrona obrzeży taśmą, ponieważ kiedy do środka dostanie się wilgoć, robaki, czy kurz, dojdzie do parowania płyt albo utworzy się grzyb. Z pewnością redukcja zabrudzeń nie będzie wtedy łatwym zadaniem.
Przewożenie i przechowywanie tego typu tworzywa
Tworzywo to trzeba przewozić i przechowywać z dużą uwagą i ostrożnością. Powłoka zewnętrzna płyt nie może być uszkodzona w wyniku np. zadrapania, gdyż odzwierciedli się to w dalszym wykorzystaniu płyt.
Płyty te trzeba przechowywać i przewozić na paletach z drewna, z zamontowaną powłoką folii zabezpieczającej – można ją ściągnąć dopiero po zamontowaniu płyt. Po takich płytach nie można chodzić.
Składowanie omawianego tworzywa musi odbywać się w ustalonych normach – niekorzystne jest wystawienie płyt na bezpośredni kontakt ze słońcem. Poprzez nagrzanie się skupiska płyt, może dojść do ich sklejenia się.