Taras we wrześniu
Po odejściu wakacji, a tym samym prawie też lata, warto zastanowić się w jaki sposób najlepiej zająć się tarasem w tym okresie, aby nadal tętnił życiem, zachował swój urok i idealnie wpisywał się w nadchodzącą jesienną scenerię.
Każdy kto lubi spędzać czas na tarasie, z pewnością urządza go z wielkim zaangażowaniem, tworząc tam sobie swoje ulubione miejsce. Oczywiście to zrozumiałe – każdemu w końcu milej przebywa się tam, gdzie wszystko wygląda ładnie. Lubimy otaczać się pięknem, czystością. Mamy wtedy poczucie, że zwykłe picie kawy i odpoczynek stają się tam po prostu przyjemniejsze. Na myśl o urządzeniu tarasu chyba każdemu nasuwa się cała masa skojarzeń z meblami ogrodowymi, ale również ze świeżym roślinami. Nie brakuje ich chyba na żadnym tarasie. Zwłaszcza, gdy ktoś jest prawdziwym miłośnikiem przyrody, lubi mieć ich mnóstwo. Koniec upałów wcale nie musi oznaczać konieczności pozbycia się roślin z tarasu. Jak najbardziej mogą one na nim pozostać, trzeba jednak wiedzieć jak właściwie o nie zadbać. We wrześniu w końcu także można wypić kawę na tarasie, pomimo tego, że słońce już tak nie grzeje. Wygodne krzesło, ciepły koc.. i może być bardzo przyjemnie. To, co się na nim znajduje, ma więc w dalszym ciągu znaczenie. W obecnym miesiącu trzeba pamiętać o tym, że żadna roślina wieloletnia na naszym tarasie nie może zostać dokarmiona. Trzeba ją również odpowiednio zabezpieczyć przed chorobami grzybowymi. Jeżeli zamierzamy przechowywać nasze wieloletnie rośliny także przez okres zimowy, nie możemy ich dokarmiać. Dzięki temu wesprzemy je we wkraczaniu w fazę spoczynku. W dalszym ciągu trzeba je oczywiście systematycznie podlewać, chociaż z uwagi na coraz zimniejsze dni należy robić to rzadziej niż dotychczas.
Pamiętajmy, że choroby grzybowe za każdym razem stanowią zagrożenie
Wszystkie nasze rośliny powinniśmy uważnie chronić przed chorobami grzybowymi, ponieważ zimniejsze ranki i wieczory wpływają korzystnie na ich rozwój. Mamy głównie na myśli szarą pleść oraz mączniaki. Po tym jak ukażą się pierwsze symptomy choroby należy niezwłocznie opryskać rośliny specjalnymi preparatami chemicznymi zgodnie z zaleceniami dołączonymi do środka.
Przycięcie pędów
Należy solidnie przyciąć pędy roślin, które spędzą zimę w pomieszczeniu. Mamy tutaj na myśli głównie pelargonie, fuksje, ale nie tylko. Trzeba dokonać tego z końcem miesiąca.
Zasilenie roślin jednorocznych
Do końca obecnego miesiąca należy podlewać i zasilać nawozami wieloskładnikowymi każdą roślinę jednoroczną.
Jeżeli ktokolwiek zastanawia się jakie rośliny najkorzystniej jest posadzić teraz na tarasie, podpowiadamy, że mogą być to astry, chryzantemy, ale także małe iglaki, bluszcz, trawy ozdobne. Można również postawić na owoce. Wybór jest ogromny i warto porządnie przemyśleć tą kwestię. Zamiast spokojnych doniczek z takimi samymi roślinkami każdego roku, można przecież pójść w nieco inną stronę, stawiając na coś nowego, co także będzie stanowiło bardzo efektywną ozdobę w tym miejscu. Jesień z reguły kojarzy nam się z szarą porą roku – sprawmy, aby tym razem była ona bardzo barwna.
Za najpowszechniejsze rośliny, jakie kwitną podczas nadchodzącej pory roku i nadają się do tarasowych doniczek, uważa się astry, chryzantemy, wrzosy. Poza tymi wyróżnia się również inne dekoracyjne rodzaje, które mogą nadać tarasowi niesamowitego uroku. Są to np. iglaki, żurawki, hebe, czy też trawy ozdobne. Barwne liście takich roślin z pewnością sprawią, że każdy taras będzie wyglądał energiczniej. Dlaczego więc ich nie wybrać?
Opisując wystrój tarasu na nadchodzącą porę roku, robiliśmy to w kontekście Aqua Tarasu, który pełni rolę zadaszenia basenowego, ale także rolę urokliwego estetycznego tarasu z kompozytu. Warto wykorzystać jego potencjał, tworząc z jego udziałem przyjemny obszar relaksu. Wystarczy nieco go uporządkować, wyjąć wygodne meble, dodać trochę zieleni i może być tam naprawdę pięknie. Nie zaniedbujmy tego rozwiązania i nie traktujmy go jedynie jako formę zadaszenia basenowego, bo zmarnujemy jego potencjał!